Krnsko - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

Připomeňme si den výročí popravy členů odbojové skupiny SOS Miloše Mejsnara z Krnska

Připomeňme si den výročí popravy členů odbojové skupiny SOS Miloše Mejsnara z Krnska

Ten smutný den se udál 3. dubna 1944, tedy před 76 roky. V tento den byl násilně ukončen život mnoha lidí z Krnska a širokého okolí. Zemřeli proto, že se cítili být vázáni slibem k naší vlasti a nevzdali se okupantům. V článcích se ale dočteme i o těch druhých, ne tak statečných, díky kterým, bohužel, vše dopadlo takto nešťastně. Nelze ale nikoho soudit. Nikdo nevíme, jak bychom se zachovali my osobně.

  •  Podařilo se nám spojit dohromady vzpomínky pana Jiřího Düricha (syna Miloše Mejsnara) s dalšími historickými dokumenty. Je to poprvé, co si můžete přečíst souhrnné informace o odbojové skupině, které velel zdejší občan, Miloš Mejsnar. Stráž obrany státu patřila ke skupinám velmi aktivním a je škoda, že byla po dlouhá léta historiky opomíjena. 
  • V seznamu najdete i výpověď Marie Mejsnarové, matky Miloše Mejsnara, která byla sepsána v roce 1948.
  • Najdete zde i články vydané v publikacích věnujících se odboji. Máte možnost si přečíst stejné události sepsané různými účastníky a porovnat je mezi sebou. 
  • V seznamu zatčených najdete fotografie členů, které se nám podařilo dohledat, ale máme v galerii i fotografie členů odboje, u kterých nám jméno chybí. Pomůžete nám, prosím?
  • Velmi působivé je i vyprávění přímého účastníka odboje a současně spolupracovníka Miloše Mejsnara, pana Emila Šikala z Benátek nad Jizerou, který popisuje poslední chvíle Miloše Mejsnara při výslechu na gestapu v Mladé Boleslavi. 

Čest jejich památce!

Veškeré texty a fotografie najde v tomto odkazu...

Datum vložení: 27. 3. 2020 14:00
Datum poslední aktualizace: 21. 2. 2021 11:10
Autor: Libor Šotek