Pruská válka (1866)
Dne 18. června 1866 vydán manifest k národům Rakouským, ohledně započetí války Rakouska s Pruskem. Dne 18. června překročili Prusové u Tanvaldu hranice království Českého. Dne 24. června pochod Saského vojska (co spojence Rakouska) po silnici přes dolení část naší obce k Mnichovu Hradišti, kdež byli utábořeny. Byla to celá armáda Saského vojska: pěchota, jízda, dělostřelectvo, zákopníci a zdravotní odbor. Byli vším potřebným do války opatřeni. Tento pochod trval přes dolení část obce celý den.
Provolání císaře Františka Josefa I. k Mým národům datované 10. července 1866
vyzývá k vytrvalosti a loajalitě v těžkých chvílích porážek. / Zdroj: vhu.cz
Dne 25. června odpoledne přišel dolů do Krnska ještě 1 batalion Saského vojska (asi 1000 mužů) III. brigády, 12tý batalion prince George. Všichni musili býti ubytováni v 16 číslech. V každém čísle co se jich tam vešlo. V hostincích č. 53 a 57 byly kuchyně. Tito zde pobyli 2 dni a 2 noci.
Třetí noc v 11 hodin nastoupen pochod k Podolí, kde dne 28. června ráno svedena bitva s Prušáky. Při pobytu 12tého praporu prince George, vojska Saského, dlužno doznati, že to bylo vojsko v kázni vojenské dokonalé a v jednání s občany velmi slušné a přívětivé. Ty samé dny bylo též ubytováno vojsko Rakouské v hoření části obce, asi 1400 mužů. Na tyto bylo stěžováno, že hrubě a nevlídně s občany jednali a nepříjemně si počínali.
V těch samých dnech bylo rozloženo císařské vozatajstvo na velké louce v Zámostí. V noci pak, na den 28. června vojsko odtáhlo, aniž bylo známo kam.
Dne 1. července přišla první Pruská patrola dolů do Krnska a Vtelna. O půl čtvrté hodině odpolední počli trhati kolejnice na železničním mostě. Utvořili 3 hromady z dřevěných částí podlah a tyto zapálili. Oheň trval až do rána. Byl pak od mnohých občanů uhašen, když Pruská patrola do rána odešla. Most byl pro jízdu nezpůsobilý.
Bitva u Náchoda - Střet kavalerie v bitvě u Náchoda
27. června 1866 / zdroj: stoplusjednicka.cz
Tento den večer v 9 hodin rozbořen od Pruského vojska dřevěný most přes řeku Jizeru. Dříví z něho naházeno do vody. Dne 2. července přijeli Pruští husaři do Zámostí. Přes most však nemohli. Museli se od ostrůvku přes Jizeru přebroditi. Mlynářský Rosendorf, musel napřed před vojskem řeku přejíti. Tito pak odtáhli ku Vtelnu.
Téhož dne přeplavila se Pruská pěchota přes Jizeru nad jezem a ve mlýně Josefa Kuchty zrekvírovali 420 bochníků chleba, který byl určen do Hradce Králové pro armádu Rakouskou. Dne 11. července Prušáci spravili železniční most a dne 13. července jela Pruská lokomotiva se 3 vozy od Boleslavi ku Praze.
Téhož roku 1866 byl v Praze uzavřen mír, načež počli Prusové odcházeti z naší České země.
Literatura
- Obecní kronika Krnsko I., zapisoval Václav Dvořák, rolník
- text je převzat z kroniky tak, jak je v ní uveden i s případnými chybami (z dnešního pohledu)
Grafická a obsahová úprava: Libor Šotek