Výsledky velké inventury vodoměrů v obci
Jako garanta této akce, přizvala obec firmu Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, neboť v tomto rozsahu nešlo akci zabezpečit personálně jinak. Obec hodlá při dalším postupu
respektovat doporučení odborníků z této firmy. Na jaké problémy jsme při inventuře narazili, zjistíte níže.
Napravit stav některých přípojek si vyžádá v některých objektech kompletní přestavbu přívodu studené vody.
Proto, než započnete s jakoukoliv budoucí úpravou domu (zejména s ohledem na dodávku a rozvody vody),
kontaktujte obec pro další informace. Děkujeme!
- Celkem se měla inventura provést ve 251 objektech.
- Provedena byla pro nepřítomnost majitelů ve 195 objektech.
- Obec by na doporučení VaKu chtěla osazovat vodoměry 190 mm - těch se podařilo osadit nově pouze 13 kusů. Důvodem je obecní rozmanitost a nekompatibilita v délkách, případně ve šroubení.
- Obyvatelé obce nyní provozují tyto délky vodoměrů: 110, 130, 150, 155, 160, 165, 190 mm, přičemž se variabilita dále zvyšuje díky šroubení a dalším detailům připojení.
- Obecně je valná většina měřících míst velmi problematická, například 21 přípojek je ocelových, 149 ks je plastových a zbylé nebylo možné pasportizovat s ohledem na nepřítomnost odběratele, nebo z toho důvodu, že připojka je kompletně zazděná nebo utopená v bahně.
- Mnoho odběrných míst nelze samostatně uzavřít buď ventilem před vodoměrem, případně přípojkovým uzávěrem u vodovodního řadu. Bez toho nelze výměnu přístroje v podstatě zahájit - jedině lze nyní uzavřít celou část obce.
Následují poznatky a doporučení z pohledu
firmy VaK Mladá Boleslav:
- U několika nemovitostí je na vodovodní přípojce osazeno posilovací čerpadlo, což je zcela nepřípustné! Čerpadlo může okolním nemovitostem strhávat tlak vody a v případě poruchy potrubí hrozí kontaminace ve vodovodu nasáním znečištění vně potrubí. Nutné je nainstalovat přerušovací nádrž a z té vodu čerpat:
- Doporučujeme preventivně vyzvat odběratele, aby fyzicky oddělili rozvody vody z vodovodu od soukromého zdroje (studna, vrt, atd.). Požadavek vychází ze zákona č. 274/2001 Sb., §11, odst. 2., byť pasportizace žádné porušení tohoto typu neodhalila (propojení není zběžnou kontrolou ihned patrné).
- Dále je třeba požadovat vyčištění šachet od hrubých nečistot (viz ilustrační fotografie):
- Před vodoměry nesmí být instalováno žádné zařízení, např. redukční ventil, magnetická úprava vody, výpustný ventil, filtrační zařízení, atd., důvodem je možný neoprávněný odběr vody (viz foto):
- Postupně zrušit paušální odběry, buď po dohodě s odběrateli nebo při změnách na vodovodní přípojce či nemovitosti (nový majitel, rekonstrukce domu, větší dimenze přípojky, apod.). Vlastník vodovodu (obec Krnsko) musí s vlastníky nemovitostí dohodnout umístění měření (vodoměrná šachta s vystrojením, vodoměrná sestava u obvodové stěny) a uhradit náklady na pořízení.
- Zajistit ze strany vlastníka vodovodu (obce Krnsko) možnost uzavření vody před zahájením jakýchkoliv prací na přípojkách (HUV, sekční šoupata), je důležité mít aktuální mapový podklad o uzávěrech.
- Většina vystrojení měřících míst je ve špatném technickém stavu, a z pohledu zamýšlené výměny vodoměrů, resp. instalace vodoměrů délky 190 mm, bude třeba namontovat nové uzávěry, zpětné klapky a šroubení. V některých případech to nejspíše znemožní prostorové uspořádání měřícího místa nebo okolní konstrukce.
- Spoje potrubí před vodoměrem musí být zhotovené z kvalitních mosazných fitinek (ISIFLO), příp. svařováno elektrotvarovkami, nelze připustit plastové tvarovky (nespolehlivé).
- Ohledně materiálu přípojek (od vodovodu k vodoměru) je převážně použit vyhovující PE různých dimenzí, jsou ale i z šedého PPR plastu (nevyhovuje kvůli šroubení, přechodkám), které naše společnost neakceptuje.
- Problematické z hlediska provozování i z pohledu legislativy, jsou sdružené přípojky (jedna přípojka, více nemovitostí a majitelů). Doporučujeme postupné rušení sdružených přípojek (více vodoměrů na jednu přípojku).
- Pokud je na jedné přípojce jediného vlastníka více vodoměrů (vodoměr na zahradu, bazén, atd.), je nutné je upravit jako odpočtové až za hlavní fakturační vodoměr s tím, že prvních 30 m3 se od fakturace neodečítá. Odečíst lze v daném roce až vše nad tuto hodnotu. Této hodnoty dosáhne v praxi málokdo a valné většině lidí se instalace a investice do projektu, vyřízení povolení a pravidlené cejchování v podstatě nevyplatí.
- Do budoucna ale nedoporučujeme umožnit osazování podružných vodoměrů kvůli odpočtu stočného (bazén, závlaha, apod.) z důvodu zneužití takto měřené vody i v domácích rozvodech kvůli „úspoře“ na stočném.
- Je důležité se uvědomit, že povinností obce je zajistit pitnou vodu pro spotřebitele pro přímou spotřebu. Což neznamená že obec musí plýtvat zdroji a zajišťovat množství pitné vody na mytí aut, napouštění bazénů a zalévání zahrad. Tyto požadavky si musí majtel objektu zajistit například dešťovou vodou.
- Eliminovat obtížně přístupné vodoměrné šachty (rozměry, cizí vedení, absence žebříku/stupadel, dřevěný žebřík napadený hnilobou, apod.), doporučujeme využít specifikaci přípojek a šachet pro nová odběrná místa - obec by měla zhájemcům předat tyto informace.
- Nutno stanovit požadavek na vodoměrné šachty u nových odběrů (přípojek), jejich velikost a přístup.
- U vodoměrných šachet, kde prochází kanalizační přípojka nebo kabel 230V apod., dohodnout s odběratelem vymístění zařízení. Dále musí být chráněna před nátokem cizích vod a nečistot, jedná se o rozpor s:
- Normou ČSN 75 5401 - Navrhování vodovodního potrubí: kap. 8, odst. 8.1.
Ve vodovodních šachtách se nesmí umístit jiná vedení, která s provozem vodovodu nesouvisejí. - Normou ČSN 75 5411 - Vodovodní přípojky: kap. 8, odst. 8.4.
Ve vodoměrné šachtě smí být umístěno pouze vodovodní potrubí, armatury a vodoměr…. - Vyhláškou č. 428/2001 Sb: §15, (8).
Vodoměrná šachta musí být zabezpečena proti vniknutí nečistot, podzemní a povrchové vody a musí být odvětrána a přístupná.
- Normou ČSN 75 5401 - Navrhování vodovodního potrubí: kap. 8, odst. 8.1.
- Obecní bytovky nemají hlavní vodoměr, ale každý byt má vodoměr samostatně - nutno napravit.
- Na stávajících vodoměrných sestavách absentovala plomba šroubení.
- Požadavek na spolehlivou funkčnost ventilu před a za vodoměrem garantuje odběratel.
Co se bude dít dále?
- Obec rozdělila obytné zóny do fiktivních ulic. Jen tak je možné setřídit všechny objekty v dané ulici s ohledem na jednotlivé větve vodovodu, které lze najednou uzavřít. Ulic je v tomto okamžiku 21 (jistě proběhnou ještě úpravy a změny).
- Zastupitelstvo obce se dlouhodobě potýká s neoznačenými ulicemi, proto vzniklo pro tyto účely pracovní označení, podle kterého se bude dále postupovat. Pokud se některé označení uchytí (tak jako například Horačka), je možné takto ulici pojmenovat oficiálně.
- Nyní je priorita dodat vodoměry všude tam kde nejsou, nebo nejsou funkční. Instalaci hradí obec. Vodoměr bude mít v obci v budoucnu zcela každý objekt. Není nyní úplně podstatné zda se to majiteli objektu zamlouvá nebo ne. Toto řešíme a budeme řešit nadále zcela individuálně.
- Ve vytipovaných objektech v dané ulici, kde nám Vak odsouhlasí výměnu s ohledem na stávající stav a dostupnost materiálu, proběhne konzultace s majitelem objektu a bude dohodnut termín. Bude uzavřena centrálně voda v této lokalitě a v těchto několika vytipovaných objektech, pak v daný den bude provedena instalace nové vodoměrné sestavy. Sestavu si hradí majtel (instalace vodoměru hradí obec).
- Pokud máte eminentní zájem na výměnu vodoměru, prosíme o info na: info@krnsko.cz, pokusíme se vás zařadit (pokud to bude možné) do dřívějších požadavků. Ale nelze to slíbit!
- Mějme stále na paměti, že první výměna všech vodoměrů v obci se prostě protáhne, dokud nedosáhneme přijatelné postupné změny na přípojných místech, což bude na roky.
- Pokud si myslíte že přeháníme, koukněte na následující fotografie.
- Mimochodem, zcela nejstarší vodoměr je na Vystrkově a je z roku 1982 (přitom se vodoměry musí každých 6 roků vyměnit za nově cejchované)...
Datum poslední aktualizace: 30. 1. 2023 21:38