Josef a František Koucký
Josef (1904 – 1989) a František (1907 – 1994) se narodili v rodině strojnického mistra, pozdějšího ředitele Kotkovy továrny na hračky. Bydleli v dosud stojícím domě na mírném svahu nad Strenickým potokem.
Rodina Kouckých před „dolejším“ domem číslo 83; zleva: otec, matka, teta
a děti (vlevo František, mezi oběma sestrami Josef) / zdroj: valka.cz
Dnešní podoba domu (v zatáčce v Dolním Krnsku směr Strenice) / zdroj: google.com
Oba chodili do obecní školy v Krnsku, oba absolvovali i další školy – Zemskou řemeslnickou školu, vyučili se nástrojáři, a Vyšší školu průmyslovou v Praze. Oba zaměstnání střídali, pracovali v Kotkově firmě i v jiných provozech, podle toho, kde byla práce. Byla 30. léta a nebylo to zrovna jednoduché.
Josef a František Koucký / zdroj: cz75.cz
Po krátkém odloučení se spojili ve Zbrojovce Brno, kde již Josef působil jako šéfkonstruktér. Vytvořili tandem, který se podílel na řadě projektů. Nelze přesně rozdělit, kdo co vymyslel, ale jisté je, že z jejich dílny vyšlo mnoho zbraní, které se řadily k těm nejlepším. Za skvělými modely stála jejich představivost, nakreslené modely byly dokonalé. Bratři patřili ke konstruktérské světové špičce. Znali je všichni, kteří se v této branži pohybovali. Nikdo nedosáhl podobných úspěchů jako oni dva.
Své zbraně označovaly značkou ZKK a číslem (Zbrojovka Koucký kulovnice), ZKR ( Zbrojovka Koucký revolver), ZKM (Zbrojovka Koucký malorážka). Vymysleli terčový revolver RZK, který používali se skvělými výsledky naši sportovci.
Největšího úspěchu dosáhl František až v době, kdy byl v důchodu. Dostal nabídku na zkonstruování nové služební pistole. Zúročil životní zkušenosti, nebyl vázán žádnými pokyny a vymyslel neobyčejnou zbraň, kterou dosud nikdo neměl. Mimořádná byla svou konstrukcí spoušťového mechanismu, která umožňovala stlačením spouště napnout a vypustit bicí mechanismus. V té době to byla naprosto převratná konstrukce, která s dalšími aspekty – úhel rukojeti, měřidla, kapacita zásobníku, vytvořila z výrobku CZ 75 světovou pistoli číslo 1.
Verze pistole CZ 75 / zdroj - fotogalerie: cz75.cz
Začala se vyrábět v Uherském Brodě a celý svět nám ji záviděl. Ale vzhledem ke špatným patentům ji celý svět mohl kopírovat. Nejkvalitnější kopie vyrobil český emigrant Tůma, který spolupracoval se švýcarskou firmou Sphinx, která pistoli vyrábí dodnes.
Do roku 1985 se pistole nesměla u nás prodávat, ale vyvážela se do světa. Sice dolary za ní byly, ale při náležitém autorském patentu, jich mohlo být víc. A navíc se František mohl dočkat světového ocenění, které mu právem náleželo. Nikdo ho neznal, komunisté ho hlídali, nemohl ani vycestovat.
Pistole byla sice výjimečná, ale armáda ji nepoužívala. Náboje, které František navrhl, neodsouhlasila sovětská armáda. Vojska Varšavského paktu se musela přizpůsobit přání Sovětského svazu. Používat „západní náboje“ prostě nešlo, i když byly považovány spolu s pistolí za nejlepší na světě. A stále jsou, osm významných výrobců vyrábí kopie této celosvětově uznávané pistole.
O kvalitě zbraně tak svědčí fakt, že se stala nejčastěji kopírovanou pistolí na světě.
Bratři František a Josef vymysleli přes deset sériově vyráběných zbraní a mnoho prototypů a modelů. Nejvýznamnější byla přece jenom pistole CZ 75, která se v různých provedeních i po třiceti letech stále vyrábí. Celý svět uznával vynikající konstruktéry, u nás o nich věděla jen hrstka střeleckých nadšenců. Nedostalo se jim světového uznání, i když vymysleli světové výrobky, které svou kvalitou přečkaly desetiletí.
Tato pistole byla nakonec i darem pro amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018, v limitované edici k 100. výročí vzniku Československa s názvem CZ 75 REPUBLIKA
CZ 75 REPUBLIKA / zdroj: irozhlas.cz
Pistole ČZ 75 / zdroj: YouTube - ČT1 - Zašlapané projekty
Literatura
- Česká televize
- Wikipedie / wikipedie.cz
- Válka.cz / valka.cz
Autor textu: Alena Prchlíková (srpen 2019) / Grafická a obsahová úprava: Libor Šotek