Domnělý poklad v rybníce zámeckého parku
Domělý poklad
Vedle rybníka ve dvoře ku straně severozápadní asi 10 metrů vzdálený, nachází se tak zvaný haltýř. Jest to velmi silný pramen pitné vody. Z celé vesnice se do něho chodilo pro vodu. Asi ku konci 18 století, byl rybníček vypuštěn, za příčinou jeho čištění.
Při této práci, hluboko u dna, byla nalezena malá železná krabice, ve které nacházeli se dva klíče, na nich připevněn pergamenový lístek, na němž napsáno v řeči latinské: "Tam, kde sluha Páně k službám Božím se obléká, k východu najdeš hojný pramen". Z toho souzeno, že snad v zámku, který v blízkosti stojí a v němž nachází se i kaple, neb u kostela sv. Jiří, naznačeno jest přibližně místo, kde uložen jest nějaký poklad, k němuž ony klíče náleží.
Zdroj: Obecní kronika Krnsko I., zapisoval Václav Dvořák, rolník
Po tomto domělém pokladě pátráno v roce 1842 a 1844 při opravě zámku. Všechno pátrání, bylo však bezvýsledné. Dále pátráno bylo při opravě kostela roku 1862 za faráře Františka Teleše, který klíče sám viděl a připojený lístek pergamenový, psaný v latinské řeči sám přeložil. Připadl na myšlenku, že by tento tajně uložený poklad mohl se nalézati třeba v kostele sv. Jiří. Prozkoumáno v celém kostele každé místo, leč nic se nenašlo, než když odtržena vyšlapaná dlažba, při pravé straně před oltářem sv. Františka, přišlo se na dvě hrobky. První, ku středu kostela byla již zasypaná. Při spodu nalezeno mnoho lidských kostí, pocházející nejspíše z hrobů, které byly při kopání základů pro kostelní zeď vykopány a které se nacházely kolem kostela. Druhá hrobka, pod samým oltářem, byla celá zachována. Nacházela se v ní měděná rakev, na níž byly dvě cínové tabulky. Na jedné bylo vyryto česky: "Vysoko rozená hraběnka Anna Slavatová, rozená hraběnka Šliková, paní na Stránově roku 1626." Na druhé tabulce byly vyryty žalmy biblické. Po otevření měděné rakve seznámeno, že uvnitř nachází se ještě jedna rakev dubová, která byla již úplně setlelá. Kosti též setlelé. U části oděvů z látek hedvábných a střevíců byla k rozeznání ještě jejich barva. Modlitební knížky v hedvábném sametu vázané, byly též něco málo zachované. Nalezeny též 2 zlaté prsteny. Jeden snubní vrytými písmenami a letopočtem. Druhý prsten slabší, s malým drahokamem. Tyto prsteny zaslal hrabě Edvard Špork rodině hrabat Šlikových. Měděná rakev prodána a za onen obnos koupil farář Teleš 6 nových vysokých svícnů na hlavní oltář. Všechno pátrání po tomto domělém pokladu bylo marné. Z toho usuzováno, že ony klíče mohly náležeti docela k hrobce Vančurů, nacházející se v kostele sv. Jiří a sice z těch důvodů, že bylo známo, že v této hrobce mělo být uloženo velikého bohatství.
Ze zápisů Josefa Kotka, bývalého poštmistra v Krnsku, č.p. 57
Literatura
- Obecní kronika Krnsko I., zapisoval Václav Dvořák, rolník
- text je převzat z kroniky tak, jak je v ní uveden i s případnými chybami (z dnešního pohledu)
Zde je pak varianta vyprávění k domnělému pokladu tak, jak ji máme již dříve uvedenou na těchto stránkách v odkazu: Panství a zámek
V zámecké zahradě býval rybník, k němuž se váže příhoda, kterou vyprávěl farář Vecko. Při čištění rybníka na konci 18. století se na dně našla malá železná skříňka, ve které byly dva klíče a proužek s nápisem: “Tam, kde sluha páně k službám božím se obléká, k východu najdeš hojný pramen”. Samozřejmě se všichni pustili do pátrání po pokladu, ale nakonec se ukázalo, že pravým pokladem byl velký pramen vody, který vytékal z haltýře nacházejícího se opodál. Kdyby rybník vyschnul, měl nápis upozornit na pramen, a zajistit tak dostatek pitné vody.
Grafická a obsahová úprava: Libor Šotek (červen 2020)