Poklad nalezený v roce 1922 v Horním Krnsku
Na pozemku bývalého krnského velkostatku bylo při kopání základů domu povozníka Františka Žáka v roce 1922 objeveno pravěké pohřebiště z této doby. V hloubce asi 2 metrů ležely na pravém boku tváří k východu v pravidelných odstupech téměř zachovalé kostry skrčenců. Některé hroby byly obloženy kameny, všechny měly velký kámen u hlavy. Množství nalezených kamenů bylo udivující, většinou se jich v hrobech mnoho nenalézalo. Našly se nádoby hruškovitého tvaru, jantarové ozdoby i bronzové jehlice a spony. Unikátním nálezem bylo objevení kostěné jehlice s vázičkovitou hlavicí a s vývalky pod ní a také jehlice se zavinutou hlavičkou. Nezvykle málo se nalezlo malých drobných nádobek. Nález byl pražskými restaurátory zdokumentován a odvezen.
I v Řehnicích se našel zajímavý hrob. Byl na poli v “Zákoutí”. I zde byl hrob obložen kameny a v něm kostra skrčence. U pravé ruky měl hliněnou nádobu, u nohy bronzovou dýku, na prsou bronzový nůž a u krku bronzový palstav 12 cm dlouhý (sekerka).
Výše uvedený text je převzat z naší sekce tohoto webu: Pradávné Krnsko
Zde je zmínka o tomto pokladu ve zprávě muzea, sepsaná panem Filipem Krásným a Jindřichem Štefflem:
Na pozemku p. Žáka (obchodníka v Horním Krnsku), bylo patrně v roce 1922 zkoumáno únětické pohřebiště, na němž se nacházelo velké množství keramiky, bronzových ozdob a jantaru. Pro naše účely je především podstatné zjištění, že keramické a bronzové předměty nalezené v osmi kostrových hrobech chronologicky náleží vesměs do klasické fáze únětické kultury. Do stejného období lze datovat i nález z roku 2017, tedy nákrčníkovité hřivny.
Ze sousedního k. ú. Jizerní Vtelno můžeme zmínit nález dvou únětických depotů, které jsou datovány shodně jako výše zmíněné pohřebiště (Jizerní Vtelno 1 a 2).
Další detailní informace najdete v těchto odkazech:
Literatura
- Únětický depot hřiven z Krnska (okr. Mladá Boleslav) vyzvednutý in situ a několik poznámek k účelu depotů (Filip Krásný a Jindřich Šteffl
- Otázky struktury osídlení severovýchodní části středních Čech ve starší době bronzové na příkladu opevněné lokality Brandýs nad Labem-Vrábí - UNIVERZITA KARLOVA, FILOZOFICKÁ FAKULTA, Ústav pro archeologii, Disertační práce (Mgr. Michaela Langová)
Grafická a obsahová úprava: Libor Šotek (červen 2020)