Nechci žádný vodoměr
V § 16 zákona o VaK se uvádí:
(1) Množství dodané vody měří provozovatel vodoměrem, který je stanoveným měřidlem podle zvláštních právních předpisů. Jiný způsob určení množství dodané vody může stanovit v odůvodněných případech pouze vlastník vodovodu, popřípadě provozovatel vodovodu, pokud je k tomu vlastníkem zmocněn, a to se souhlasem odběratele. Vodoměrem
Vodoměr má vždy přednost a paušál proto připadá v úvahu pouze tam, kde není zaveden veřejný vodovod, nebo vodoměr nelze z technických důvodů osadit. To je ale předpoklad opravdu jen u jednotlivých výjimek.
Paušál je 36 m3/rok na osobu v RD. Problém s paušály ale je, že téměř nikdy neodpovídá realitě. Většinou je spotřeba vody větší a lidé bohužel nejsou nijak nuceni vodou „šetřit“.
- Obec Krnsko proto v souladu se zákonem jako vlastník vodovodu stanovuje, že množství dodané vody se měří cejchovaným vodoměrem.
- Obec Krnsko bude aktuálně žádat o sociálně únosnou cenu a ta musí být stanovena na základě skutečného množství fakturovaných odpadních vod, což je podmínka dotace na kanalizaci.
Pokud má vlastník objektu vlastní studnu a odebírá vodu jak z veřejného vodovodu, tak i ze studny, bude sledován odečet vodoměru coby vodné a stočné se bude počítat jako paušál. V každém případě ale bude vodoměr vždy provozovatelem vodovodu osazen.
Závěr: Všechny domy do kterých je zaveden obecní veřejný vodovod, budou osazeny cejchovaným vodoměrem!